Turystyka

Bratysława – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Czas czytania: około 3 minut

Bratysława to jedno z największych miast Słowacji i zarazem stolica tego państwa. Trzeba również przyznać, że jej lokalizacja jest dosyć nietypowa, ponieważ miasto jest jedynym takim wyjątkiem na świecie, który graniczy z dwoma państwami, z Austrią oraz z Węgrami. Kulturowe naleciałości są wobec tego oczywistym stanem rzeczy, a miasto niezwykle ciekawe pod wieloma względami. Co warto wpisać na listę do zwiedzania, wybierając się do tego wspaniałego miasta?

Miasto pełno historycznych śladów

Choć pierwsze wzmianki na temat Bratysławy dotyczą okolic 900 roku, to jednak archeologiczne badania dowiodły, że te tereny były zamieszkiwane już pięć tysięcy lat temu. Od samego początku lokalizacja Bratysławy znajdowała się w bardzo ważnym miejscu ze względu na wymiany handlowe. Znajduje się wprost na jednym ze szlaków handlowych, dlatego od najwcześniejszych lat dbano o to, by była dobrze ufortyfikowana. Najpopularniejszym miejscem w całym mieście zdaje się być słynny Zamek Bratysławski, który powstał w X wieku. Dopiero pół wieku później przeistoczył się w budowlę obronną, będąc w pierwszej kolejności siedzibą królów, choć zdarzyło mu się również bywać szkołą. Na początku XIX wieku zamek uległ całkowitemu zniszczeniu i dopiero w drugiej połowie XX wieku udało się ukończyć rekonstrukcję. Warto udać się na zamek, by poczuć powiew historii i minionych wieków. To również doskonała okazja do tego, by podziwiać z górnych kondygnacji wspaniałą panoramę miasta, w tym również ościennych państw. Normalny bilet kosztuje 10 euro, dlatego o wiele więcej osób decyduje się na bilety rodzinne, za które zapłacimy znacznie mniej. Warto również pamiętać, że zwiedzanie odbywa się jedynie do godziny 18.

Brama Michalska – wejście do miasta

Na przestrzeni lat mieszkańcy Bratysławy zmuszani byli do fortyfikowania i tworzenia specjalnych murów obronnych, które chroniły miasto przed niepożądanymi wizytami. Wówczas do miasta można było wejść przez bramy. Cztery bramy były wobec tego jedyną możliwością, by dostać się do miasta. Do dzisiejszych czasów przetrwała jedynie jedna oryginalna brama, którą nazywamy Bramą Michalską. Uważa się, że brama powstała na przełomie XII i XIII wieku. To wyjątkowe miejsce dzisiaj jest jedną z największych atrakcji w Bratysławie. Na jej terenie znajduje się bardzo ciekawe Muzeum Broni i Fortyfikacji Miejskich.

Centrum miasta – Rynek

Z całą pewnością nie wolno pominąć rynku w Bratysławie. To jedno z tych miejsc, w których obecnie życie tętni niemal bez przerwy. Znajdziemy tutaj całe mnóstwo interesujących kawiarni, pubów i restauracji. Można śmiało powiedzieć, że rynek jest sercem tego miasta, aczkolwiek zachwyci nas również historyczny aspekt tego miejsca. To tutaj będziemy mogli podziwiać najstarszy ratusz w całym kraju. Budynek powstał w XV wieku, choć jest zlepkiem kilku kamienic i na przestrzeni lat był wielokrotnie modyfikowany. Finalnie mamy do czynienia z budynkiem, który nie podlega jednemu stylowi architektonicznemu. To wybitna i wbrew pozorom bardzo ładna eklektyczna mieszanka różnych kierunków w architekturze.

Miasto pomników

W Bratysławie natkniemy się na całe mnóstwo pomników upamiętniających znanych i zasłużonych mieszkańców miasta. Niemniej, największą popularnością cieszy się od lat pomnik Cumila. To jeden z tych pomników, który doczekał się już mnóstw interpretacji i na całe szczęście jest źródłem jedynie radości i domniemań odnośnie tego, co autor miał na myśli. Pomnik przedstawia bowiem żołnierza wychylającego się ze studzienki kanalizacyjnej. Na jego twarzy dostrzec można niemal błogi uśmiech. Mieszkańcy miasta uważają, że uśmiech nie jest przypadkowy, bowiem położenie Cumila ma pozwalać mu na zaglądanie pod kobiece sukienki. Faktem jednak pozostaje, że to właśnie Cumil ma przynosić szczęście, dlatego turyści z chęcią głaszczą go po głowie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *