Turystyka

Zwiedzanie zamku w Oporowie.

Czas czytania: około 2 minut

Zamek w Oporowie to miejsce niesamowite i pełne legend. Jest położony we wschodniej części tej niewielkiej wsi. Każdy miłośnik polskiej historii odnajdzie w tym miejscu nie tylko bogaty zbiór eksponatów, które odnoszą się bezpośrednio do do dawnych właścicieli, ale też do historii regionu. Nie bez powodu ma on takie znaczenie w regionie: jest on jednym z najstarszych zamków siedliskowych w Polsce. Na miejscu zwiedzający mają również możliwość obejrzeć malowniczy park, który otacza zamek. Region ten był nie tylko siedzibą administracyjną rodu Oporowskich. Był również ich główną siedzibą i miejscem, w którym tętniło życie klasy arystokratycznej.

Losy zamku w Oporowie

Zamek Oporów to niewielki zespół budynków mieszkalnych i gospodarczych. Pierwsze wzmianki na temat tego siedliska datuje się na 1363 rok. To wtedy podjęto decyzję o tym, że będzie to główna siedziba rodu. Bazą budowlaną zamku była wieża rycerska, która istniała już wcześniej, a została zbudowana na sztucznej wyspie w rozwidleniu dwóch rzek. Sam zamek powstał najprawdopodobniej z polecenia Mikołaja Oporowskiego, który już wtedy służył jako podczaszy łęczycki w tym regionie.
Sam budynek, mimo dużej ilości, aczkolwiek niewielkich, zmian dotrwał do dzisiejszych czasów praktycznie w niezmienionej formie. Budynek początkowy postawiono z drewna, ale ostatecznie budynek ten spłonął, a przyczyny pożaru nie są znane. Czasem do budowy kolejnych ogniw łączących wszystko w całość, zbudowano z kamieni polnych oraz czerwonego piaskowca.

Od roku 1949 na miejscu istnieje muzeum, gdzie zgromadzono dość liczne eksponaty, które opowiadają historię tego miejsca. Zwiedzanie podzielono na dwa sezony. Wiosenno-letni i jesienno-zimowy. Oczywiście w konkretne dni (np. niektóre świąteczne) muzeum jest nieczynne. W poniedziałki wstęp jest bezpłatny. Zwiedzający za niewielką opłatą dodatkową mogą również zwiedzić malowniczy ogród, który jest rozmieszczony wokół zamku. W sezonie wiosenno-letnim wstęp na tereny ogrodowe jest bezpłatny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *