Turystyka

Berlin – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Czas czytania: około 3 minut

Berlin jest stolicą Niemiec i przy okazji największym miastem europejskim pod względem zaludnienia. Pierwsze wzmianki na temat tego miasta pochodzą jeszcze XIII wieku. Tuż po II Wojnie Światowej doszło do słynnego podziału Berlina na Niemiecką Republikę Demokratyczną, która znajdowała się we wschodniej części miasta oraz na Berlin Zachodni. Symbolem miasta stał się wobec tego Berliński Mur, który ostatecznie został zburzony pod koniec 1990 roku. Obecny Berlin jest kwintesencją życia kulturalnego i miastem, w którym panuje atmosfera nieograniczonych możliwości. Co warto zobaczyć, będąc w Berlinie?

Miasto pełne zrekonstruowanych zabytków

Trzeba przede wszystkim mieć świadomość tego, że nawet budowle do złudzenia przypominające te z wcześniejszych epok niemal z całą pewnością są jedynie rekonstrukcją obecnego niegdyś oryginału. W okresie II Wojny Światowej niemal cały Berlin został zrównany z ziemią. Dopiero po zakończeniu działań zbrojnych, po zakończeniu wojny zaczęto skupiać się na całkowitej odbudowie miasta. Niemniej, przetrwały obiekty, które od dawna stanowiły symbol Berlina i nawet wojna nie zdołała tego zmienić. Jednym z nich jest bez wątpienia Brama Brandenburska o wysokości 26 metrów. To słynne wejście do parku, który jest najstarszym miejscem w mieście. W trakcie II Wojny Światowej zniszczeniu uległy figury znajdujące się na bramie, które wkrótce po zakończeniu wojny zostały zrekonstruowane. Od 1990 roku Brama Brandenburska jest symbolem Pokoju i Wolności.

Pomnik upamiętniający okrucieństwo wojny

Pomnik Pomordowanych Żydów to bez wątpienia jeden z najbardziej charakterystycznych pomników w całej Europie. Będąc w Berlinie po prostu trzeba go z bliska zobaczyć. Jego nietypowość polega przede wszystkim na powierzchni, jaką zajmuje. Pomnik składa się z charakterystycznych bloków betonowych w ilości 2711. Każdy blok symbolizuje jedną stronę Talmudu, najważniejszej księgi Żydów. To wyjątkowo przejmująca budowla znajdująca się w centrum miasta. Można ją porównać do wspaniale wymownego pomnika znajdującego się w Budapeszcie nad Dunajem. Pamięć Żydów pomordowanych w II Wojny Światowej została tam uczczona za pomocą żeliwnych butów, tzw. Butów nad Dunajem, które symbolizują brutalne obchodzenie się z Żydami podczas wojny.

Raj dla miłośników historii

Berlin to miasto, w którym znajduje się ponad dwieście muzeów. Warto jednak udać się na słynną Wyspę Muzeów, w tym do Muzeum Pergamońskiego. Powstawało ono na początku XX wieku. Na przestrzeni lat udało się zgromadzić niezwykłe eksponaty pochodzące jeszcze z czasów starożytnych. To wyjątkowo dobre miejsce na zapoznanie się z historią starożytną. Można tutaj podziwiać wspaniale zrekonstruowany Ołtarz Zeusa, fasadę sali tronowej Nabuchodonozora II czy nadzwyczajne elementy sztuki islamu. Jest to jedno z tych muzeów, w którym można się kompletnie zatracić.

Architektoniczne perełki Berlina

Będąc w Berlinie z pewnością zwrócimy uwagę na wspaniałe kamienice, które najprawdopodobniej powstały tuż po II Wojnie Światowej. Znajdziemy również budynki, które przetrwały wojnę i jednym z nich jest słynny Reichstag. Słynny niemiecki parlament wielu osobom może kojarzyć się z wiekopomną chwilę wetknięcia radzieckiej flagi w budynek, co stało się symbolem zakończenia II Wojny Światowej. Zdarzenie miało miejsce w 1945 roku. Dzisiaj budynek majestatycznie wznosi się w Berlinie i zaprasza gości do zwiedzania bez względu na kraj pochodzenia. Budowla została utrzymana w stylu neorenesansowym, choć na przestrzeni lat powstały nowoczesne dodatki, które sprawiają, że dziś budynek jest jedną z największych atrakcji miasta. Turyści przede wszystkim zachwycają się szklaną kopułą, która jest jest nie tylko dekoracją, ale również fantastycznym punktem widokowym. Budynek jest piękny i warty zwiedzenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *