Turystyka

Berno – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Czas czytania: około 3 minut

Berno jest jednym z większych miast Szwajcarii i przy okazji stolicą tego pięknego europejskiego kraju. Miasto jest usytuowane nad rzeką Aare, która dzieli je w sposób naturalny na dwie części. Co ciekawe, nazwa miasta ma swoje początki w słowie Bern, co miało nawiązywać do niedźwiedzia. Zwierzę to zostało według historycznych doniesień upolowane przez księcia Zahringena Bertolda V. W związku z powyższym już od XIX wieku na jednym z wybiegów tuż nad rzeką można podziwiać niedźwiedzie, które stały się symbolem miasta. Berno to niezwykłe miasto, na które warto sobie zarezerwować nieco więcej czasu. Gdzie udać się w pierwszej kolejności?

Miasto geniusza

Mało kto zdaje sobie sprawę, że to właśnie w Bernie na początku XX wieku urzędował Albert Einstein. Mieszkał w mieście wraz z małżonką oraz synem. Będąc w Bernie koniecznie trzeba udać się do Muzeum Historycznego, gdzie będzie można podziwiać świetnie opracowaną wystawę, która w pełni skupia się na pobycie Einsteina w tych rejonach. Warto również udać się do byłej rezydencji Einsteina, w którym obecnie również stworzono coś na wzór muzeum. To doskonała propozycja dla osób, które interesują się historią oraz nauką. Będąc w domu Einsteina będzie można sprawdzić, w jakich warunkach funkcjonowała najtęższa głowa XX wieku. Rezydencja składa się z trzech kondygnacji.

Spacer po Starym Mieście – podróż do przeszłości

Zdecydowanie warto udać się na Stare Miasto. To jedno z tych miejsc, które zachwyca od pierwszego wejrzenia. Spacerując po tym fragmencie Berna można podziwiać przede wszystkim zabytkową architekturę, która tworzy nietuzinkowy klimat i sprawia, że niemal każdy ma wrażenie przeniesienia się w czasie. Trzeba mieć świadomość, że ten fragment Berna został założony jeszcze w dwunastym wieku, a zatem mowa o średniowiecznej zabudowie, które o dziwo przetrwała próbę czasu i dziś jest jedną z największych atrakcji stolicy Szwajcarii. W latach osiemdziesiątych Stare Miasto znalazło się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Choć czasy tego miejsca sięgają średniowiecza, to jednak spacerując można zachwycać się niemal wszystkimi epokami, które odcisnęły swoje piętno w tym miejscu. Turyści uwielbiają renesansowe fontanny.

Słynna wieża zegarowa

Będąc w Bernie na Starym Mieście koniecznie trzeba udać się w pobliże słynnej Wieży Zegarowej Zytglogge. Ta wspaniała konstrukcja pochodzi jeszcze ze średniowiecza i uważa się, że jest największą perełką architektoniczną w całej stolicy. Pod względem turystycznym jest punktem, którego nie można pominąć podczas zwiedzania miasta.

Spacer dla miłośników natury i nie tylko

Góra Gurten to niezbyt wysokie wzniesienie, na które warto się wdrapać bez względu na wszystko. Jest to jedno z tych miejsc, które gwarantują niezapomniany widok na całe miasto. Gurten jest znanym punktem widokowym, a zatem można spodziewać się tam tłumów bez względu na porę roku. Niemniej, widok ze szczytu jest zachwycający, dlatego gra warta jest świeczki. Ponadto, warto również skorzystać z darmowej atrakcji w postaci parku niedźwiedzi, które od lat stanowią symbol miasta. Berno to jedno z niewielu miejsc na świecie, w którym tak niebezpieczne zwierzęta znajdują się właściwie na wyciągnięcie ręki i w samym centrum miasta. Na szczęście zatroszczono się o wszelkie środki ostrożności. Turyści zawsze zachwycają się tym parkiem. Faktycznie jest pięknie urządzony i chcąc nie chcąc przyciąga rzesze turystów, pragnących na własne oczy zobaczyć symbol miasta z bliska. Obecnie na terenie wybiegu znajdują się trzy niedźwiadki. Entuzjaści sztuki powinni niezwłocznie udać się do centrum Paula Klee. To wyjątkowe miejsce na mapie miasta, w którym można podziwiać szereg znamienitych dzieł, choć do najważniejszych zalicza się obrazy Pabla Picassa czy Marianne Warefkin.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *