Turystyka

Niezwykła biżuteria z północnej Afryki

Czas czytania: około 2 minut

Berberowie to rdzenny lud północnej części Afryki, który dzieli się na kila odrębnych grup. Charakteryzują się jasną karnacją, której raczej nie przypisuje się mieszkańcom tego regionu świata oraz monogamią w związkach, co nie jest regułą w przypadku afrykańskich ludów. Berberowie to również lud, który słynie z cudownych dekoracji i ozdób biżuteryjnych. Charakterystyczne motywy stały się inspiracją dla wielu marek oraz rękodzielników, którzy dokładają wszelkich starań, by stworzyć coś absolutnie unikatowego.

Czym odznacza się biżuteria Berberów?

Biżuteria berberyjska to mieszanka różnych inspiracji. Można odnieść wrażenie, że nie ma w tym wypadku jednej reguły, a wrażenie takie odnosimy, ponieważ biżuteria bywa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Każdy nowy właściciel najczęściej modyfikuje poszczególne elementy i dodaje coś od siebie. Właśnie dlatego dosyć trudnym zadaniem jest zwyczajne określenie wieku biżuterii. Gdyby rozebrać ją na części, to okazałoby się, że każdy z elementów podchodzi z innego okresu. Jak wygląda biżuteria Berberów?

Z jakich materiałów?

Berberowie uwielbiali i uwielbiają biżuterię o dosyć masywnych i solidnych gabarytach. Według nich biżuteria powinna być widoczna i odczuwalna podczas noszenia. Najczęściej korzystano ze srebra, które było poddawana specjalnej obróbce. Uwielbiano również zdobienia w postaci specjalnie obrobionych kamieni półszlachetnych, korali czy kości słoniowej, która w krajach europejskich była materiałem na wagę złota. Biżuteria berberyjska charakteryzowała się również zdobieniami w formie nietypowych ornamentów, np. w kształcie spirali, berberyjskiego krzyża czy litery symbolizującej jedność wszystkich państw. Ważnym aspektem noszenia biżuterii jest fakt, że jest ona znakiem dla pozostałych członków społeczeństwa. kobieta nosząca konkretne dekoracje demonstruje swój status. Również na podstawie biżuterii można dowiedzieć się, do jakiego plemienia kobieta przynależy. Jest wobec tego bardzo ważnym elementem codziennej stylizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *