Turystyka

Bruksela – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Czas czytania: około 3 minut

Bruksela to urokliwe miasto znajdujące się w centralnej części Belgii. Jest stolicą tego państwa i jednym z ważniejszych miejsc z perspektywy Unii Europejskiej. To właśnie tutaj mieści się parlament europejski. Miasto usytuowane jest nad rzeką Zenne. Choć Bruksela nie jest powszechnym kierunkiem turystycznym, to jednak warto je wziąć pod uwagę w czasie wakacyjnych wypadów. Z pewnością jest miejscem, które warto odwiedzić. Co warto w Brukseli zobaczyć?

Najważniejsze punkty w Brukseli

Niewielka odległość między Polską i Belgią sprawiają, że można się tutaj wybrać na weekendową wycieczkę i na własne oczy przekonać, co miasto ma do zaoferowania turystom. A trzeba przyznać, że oferta jest bardzo bogata i urozmaicona. Z całą pewnością warto udać się do La Grand-Place, czyli na brukselski rynek. Nie bez powodu mówi się, że to jeden z piękniejszych rynków w całej Europie i nie bez powodu miejsce znalazło się na światowej liście Dziedzictwa Narodowego UNESCO. Pierwszą rzeczą, na którą zwrócimy uwagę, będąc na rynku jest strzelista budowla, która po prostu zapiera dech w piersiach. Mowa oczywiście o wspaniałym ratuszu, który również jest postrzegany jako jeden z najwspanialszych na świecie. Kunszt wykonania budowli jest zniewalający, choć ratusz nie jest jedynym elementem, dla którego warto udać się na rynek. W jego otoczeniu znajdziemy bowiem szereg cudownych kamienic, bogato dekorowanych i wyglądających tak, jakby przed chwilą je odrestaurowano. Takie wrażenie będzie nam towarzyszyło w Brukseli cały czas. Będąc w tym miejscu koniecznie trzeba udać się do Muzeum Miejskiego, które jest nazywane Domem Króla.

Miłośnicy galerii handlowych powinni się udać do…

Z całą pewnością do Królewskich Galerii św. Huberta. To niezwykły pasaż handlowy, który został wybudowany jeszcze w XIX wieku. Robi wrażenie nawet na osobach, które dużych sklepów unikają jak ognia. Warto zwrócić uwagę na przeszklony dach. Do galerii można udać się wyłącznie na spacer lub na pyszną czekoladę, kawę lub herbatę. Nie brakuje tutaj również restauracji, w których można się posilić po intensywnym zwiedzaniu miasta. Galeria wygląda pięknie o każdej porze dnia, jednak wielu ludzi uważa, że najlepiej udać się tam pod wieczór. Wówczas będziemy mogli podziwiać wspaniałe oświetlenie, które nadaje miejscu niezwykłego uroku.

Architektoniczne perły Brukseli

Bruksela to miasto, w którym architektura dosłownie tworzy klimat. Warto udać się na zwiedzanie słynnej katedry św. Michała, która w pewnym stopniu przypomina najsłynniejszą katedrę paryską. Charakterystycznymi elementami katedry są dwie wieże oraz wspaniałe witraże.

Najsłynniejsza figurka miasta

Wybierając się do Brukseli z całą pewnością natkniemy się na całe mnóstwo informacji na temat najsłynniejszych atrakcji miasta. Nie sposób w trakcie przygotowań nie natknąć się na informacje o słynnym Mannekin Pis, czyli siusiającym chłopcu. Wbrew pozorom nie jest to kolejny wspaniały wybryk brytyjskiego artysty Banksy’ego. Figurka powstała bowiem już w XVII wieku i od wielu lat jest jedną z największych atrakcji turystycznych. Stała się poniekąd wizytówką miasta, która na różne okoliczności jest przebierana w adekwatne do wydarzenia stroje. Chłopiec cieszy się ogromną sławą i można się przy nim spodziewać tłumów turystów. Do tej pory nie udało się jednoznacznie ustalić, kim jest sikający chłopiec. Istnieje jednak kilka propozycji opierających się na spekulacjach. Jedna z nich mówi, że chłopiec jest zaginionym synem belgijskiego króla, którego udało się odnaleźć dopiero po kilku dniach. W momencie znalezienia zajmował się właśnie tą czynnością. Jeszcze inni uważają, że jest chłopcem, któremu udało się poprzez sikanie uratować miasto. Miał bowiem nasikać na palący się lont. Żadna z teorii nie znalazła historycznego potwierdzenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *