Turystyka

10 ciekawych faktów o Krakowie

Czas czytania: około 2 minut

Kraków to miasto w Polsce, stolica województwa krakowskiego. Położony jest u zbiegu Wisły i Warty. Kraków jest również znany jako “Perła Warty” ze względu na swoją wyjątkową architekturę i kulturę.

1. Miasto zostało założone przez króla Kazimierza Wielkiego w 1335 r.

2. W XVI w. niemieckie miasto Breslau stało się częścią Polski, a w 1564 r. zmieniono jego nazwę na Kraków.

3. W XIX wieku Żydzi zaczęli emigrować z Europy Wschodniej. W tym czasie w Krakowie mieszkało do 300 000 Żydów.

4. W czasie II wojny światowej miasto zostało zbombardowane. Zniszczeniu uległo wiele zabytkowych budowli, w tym Stare Miasto.

5. Po wojnie miasto zostało odbudowane w nowoczesnym stylu.

6. W mieście znajduje się wiele miejsc wartych odwiedzenia. Główna Hala Targowa ma gotyckie sklepienie. W pobliżu znajduje się kościół św. Piotra i Pawła, jeden z najstarszych kościołów w Polsce.

7. Jeśli jesteś miłośnikiem historii, powinieneś odwiedzić Archikatedrę św. Jana, która jest kościołem stojącym od XII wieku.

8. Jeśli interesujesz się polską kulturą, powinieneś odwiedzić Muzeum Etnograficzne. Dowiesz się tu o grupach etnicznych kraju i ich tradycjach.

9. Jeśli chcesz skorzystać z życia nocnego, powinieneś udać się do Dzielnicy. Znajdziesz tu wiele barów i klubów.

10. Jeśli podróżujesz z dziećmi, powinieneś wybrać się na spacer wzdłuż Wisły. Znajduje się tu Park Zalewu Wiślanego i Narodowe ZOO.

Wnioski:

Jeśli szukasz kilku interesujących faktów o mieście Kraków, to ten artykuł będzie pomocny. W tym artykule dowiesz się o historii miasta i wielu innych ciekawych rzeczach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *