Turystyka

Budapeszt – atrakcje turystyczne, zabytki, co warto zobaczyć?

Czas czytania: około 3 minut

Budapeszt jest stolicą Węgier i dla wielu turystów jedną z piękniejszych europejskich stolic. Nic w tym jednak dziwnego. Miasto usytuowane jest nad Dunajem, które dzieli je na dwie części – Budę i Peszt. Obecnie jest uznawany za jedną z najważniejszych metropolii w Europie Środkowej. To miasto, które nigdy nie zasypia, nigdy się nie nudzi i zawsze ma coś w zanadrzu do zaproponowania. Zwiedzanie Budapesztu to istna przygoda i niesamowite wrażenia. Gdzie warto się udać, by poznać miasto z najlepszej strony i najważniejszej z perspektywy turystycznej?

Niezwykłe wzgórze

Bez wątpienia warto wybrać się na słynne Wzgórze Gellerta, które znajduje się w zachodniej części miasta, a zatem, jak zwykli mawiać mieszkańcy, po stronie Budy. Wzgórze liczy sobie ponad dwieście metrów i jest doskonałym punktem widokowym, z którego rozpościera się fantastyczny widok na całe miasto. To również świetny pomysł dla turystów przebywających w Budapeszcie w okresie największych upałów. Gęste drzewa są doskonałym schronieniem przed dokuczliwymi promieniami słońca. Nazwa wzgórza pochodzi od biskupa Gellerta, który właśnie tutaj został bestialsko zamordowany przez pogan. Na szczycie wzgórza znajduje się słynny Pomnik Wolności, który można podziwiać od 1947 roku. Pierwotnie był podziękowaniem dla radzieckich żołnierzy poległych w walce o miasto. Po latach nabrało nieco bardziej uniwersalnego znaczenia.

Zamek w Budapeszcie

Budapeszt to miasto monumentalnych budowli i ogromnych przestrzeni. Z całą pewnością robi wrażenie majestatyczna architektura. Osoby, które pragną zobaczyć miasto w pełnej okazałości powinny udać się na Wzgórze Zamkowe. To właśnie tutaj można podziwiać wspaniały kompleks tworzący Zamek Królewski. Wielu turystów porównuje go do urodzinowego ciasta, a dzieje się tak ze względu na mnogość kondygnacji. Faktycznie, wygląda jak wielopiętrowy tort urodzinowy i z całą pewnością jest bardzo reprezentatywny. W pobliżu zamku znajduje się sporo miejsc, w których można napić się pysznej kawy lub mocniejszego trunku. To doskonałe miejsce na przystanek i możliwość podziwiania architektonicznego majstersztyku.

Powiew Walta Disney’a w Budapeszcie

Słynna Baszta Rybacka utrzymana w neoromańskim stylu powstała na przełomie wieków – XIX i XX. To jedna z największych atrakcji miasta, która totalnie odstaje od architektury reszty miasta. Bardzo często porównywana jest do bajecznych konstrukcji z bajek Walta Disneya i trzeba przyznać, że coś jest w tym porównaniu. To unikatowe miejsce, do którego z całą pewnością warto się wybrać. Z baszty rozpościera się przepiękny widok na Dunaj oraz drugą część miasta w postaci Pesztu.

Peszt dla turystów spragnionych nocnego życia

Nie jest tajemnicą, że to właśnie wschodnia strona miasta jest ulubionym miejscem młodych turystów. Po stronie Pesztu znajdziemy największą ilość knajpek, pubów i restauracji. Życie nocne ma się tutaj bardzo dobrze. Warto udać się do jednej z najsłynniejszych knajpek w całym Budapeszcie o nazwie Szimpla Kert. W rzeczywistości Szimla Kert nie jest jedną knajpką, a szeregiem skumulowanych w jednym miejscu knajpek. Miejsce wielokrotnie było opisywane w różnych czasopismach zagranicznych jako jedno z ciekawszych w całym mieście. Szimpla Kert znajduje się bowiem w ruinach starego podwórka. Twórcy tego miejsca zdecydowali się na eksperyment, który miał polegać na stworzeniu wyjątkowego miejsca w ruinie. Zasadniczą regułą było pozostawienie ruiny w takim stanie, w jakim ją zastano i jedynie udekorowanie jej pewnymi elementami. Dzisiaj bardzo trudno jest określić styl tego miejsca. Można powiedzieć, że wygląda trochę jak wysypisko śmieci, a trochę jak antykwariat. Nie zmienia to jednak faktu, że jest jednym z najbardziej obleganych miejsc. Każdy turysta pragnie na własne oczy zobaczyć tę legendarną knajpę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *